Pierwsza w Polsce stacja 5G ruszyła w Gliwicach

Orange Polska oraz firma Huawei po raz pierwszy prowadzą w Polsce miejskie testy standardu sieci mobilnej 5G. To jeden z efektów porozumienia ws. rozwoju technologii smart city, zawartego w połowie br. przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz Orange. Dotąd 5G było testowane tylko w warunkach laboratoryjnych.

„Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych. Technologia ta zapewnia większą prędkość mobilnej wymiany danych niż stosowane do tej pory rozwiązania, pozwala też na podłączenie znacznie większej liczby urządzeń. Sieć 5G umożliwi działanie autonomicznych samochodów, inteligentnych sieci energetycznych czy też zarządzanie ruchem w miastach. Niezawodne, superszybkie połączenia umożliwią też dokonanie rewolucji technologicznej w wielu dziedzinach gospodarki” – tak twierdzą eksperci. Ta technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things – IoT), monitoringu medycznego online czy inteligentnych miast.

Sieć 5G przetestowano już w warunkach miejskich. Na razie tylko w Gliwicach gdzie postawiono pierwszą stację obsługującą technologię 5G. Z wykorzystaniem kanału 100 MHz udało się uzyskać prędkość przesyłu danych na poziomie 1,5 Gb/s. To wolniej niż w warunkach laboratoryjnych (1,8 Gb/s), ale dwa razy szybciej niż przy aktualnej technologii (4G), jak podaje Orange. Co więcej, to bezprzewodowe połączenie okazało się szybsze niż światłowodowe.

Dlaczego Gliwice? Wybór Górnego Śląska na miejsce testów związany jest z rozpoczętą w czerwcu współpracą z Orange Polska, w zakresie budowy tzw. Inteligentnego Miasta.

Technologia 5G już istnieje, dlatego ważne jest teraz żeby ją jak najszybciej wdrożyć w Polsce.  Powinien na tym korzystać zarówno biznes, jak i społeczeństwo. Sprawa jest pilna również z tego powodu, że zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej przynajmniej jedno duże miasto w każdym kraju członkowskim powinno być pokryte siecią 5G do 2020 r., a pięć lat później zasięg tej sieci ma być rozszerzony na wszystkie duże miasta i główne szlaki komunikacyjne.

Do 2025 r. sieć ma objąć wszystkie miasta i główne szlaki transportowe – tak informuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.