NOWE STRUKTURY JPK W PODATKACH DOCHODOWYCH 2025r.
Od stycznia 2025 roku osoby prawne objęte podatkiem CIT będą zobowiązane do prowadzenia elektronicznie ksiąg rachunkowych, które w formie JPK_CIT będą przesyłane do urzędu skarbowego. JPK_CIT to nowy obowiązek dotyczący przekazywania danych z ksiąg rachunkowych. Obejmuje on dwa schematy:
JPK_KR_PD – księgi rachunkowe i podatek dochodowy. W praktyce obejmuje on m.in. pełny dziennik z ksiąg rachunkowych, zestawienie obrotów i sald ze znacznikami ministerstwa dla kont księgowych oraz dane o przychodach i kosztach podatkowych.
JPK_ST_KR – (nowa struktura) środki trwałe i księgi rachunkowe . W praktyce obejmuje on ewidencję środków trwałych podatkowa i bilansową, detale dotyczące amortyzacji i informacje o nabyciu, wytworzeniu, zbyciu, likwidacji środka trwałego.
Oba rodzaje plików mają być przekazywane do organów podatkowych w formie XML. Nowy system ma na celu zwiększenie transparentności i efektywności rozliczeń podatkowych. Ministerstwo Finansów określiło stopniowe terminy wdrożenia JPK_CIT dla różnych grup podatników realizowane według poniższego harmonogramu, za lata podatkowe rozpoczynające się po:
31 grudnia 2024 r. - dla podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których przychód w poprzednim roku podatkowym przekroczył 50 mln euro,
31 grudnia 2025 r. - dla podatników CIT zobowiązanych do przesyłania ewidencji JPK_VAT oraz podatników PIT w tej samej sytuacji,
31 grudnia 2026 r. (w zakresie JPK_KR_PD oraz JPK_ST) - dla pozostałych podatników CIT oraz PIT.
Poszczególne dane podlegające na raportowaniu mogą zawierać dodatkowe informacje, które do tej pory nie były przedmiotem zapisów księgowych, np. docelowo NIP kontrahentów i nr KSeF dla faktur. Dla raportowania za pierwszy okres (2025 r.) przewiduje się przejściowe zwolnienia w zakresie raportowania niektórych danych (w ramach okresu dostosowawczego dla podatników). W rezultacie elementem przygotowania się na JPK CIT może być aktualizacja oprogramowania księgowego, w tym pozwalająca na generowanie plików z wymaganymi znacznikami.
Dlatego też niezwykle istotnym jest dobranie odpowiedniego dostawcy systemu ERP który nie tylko zagwarantuje dostosowanie systemu do obsługi polskich potrzeb podatkowych ale także zadba o aktualizacje programu.
Zatem bez względu na to czy zmiany są spore czy małe - Comarch ERP sprawdzi się doskonale w każdym z tych przypadków.