Czy ChatGPT jest w stanie zastąpić programistów?

...

Co to jest ChatGPT ?

 

ChatGPT, czyli Generative Pre-trained Transformer (Wstępnie Wytrenowany Transformator Generatywny) to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencje. ChatGPT to zaawansowany model językowy stworzony przez OpenAI. Jego zadaniem jest generowanie tekstu i odpowiadanie na różnego rodzaju pytania. Wykorzystuje do tego ogromne zbiory danych tekstowych. Został stworzony do rozmów na chacie, a jego wygenerowane odpowiedzi podobne są do ludzkich.  Co ciekawe, prowadząc z nim rozmowę ma się wrażenie, że po drugiej stronie ekranu siedzi prawdziwy człowiek. Czy zatem chatGPT myśli? Niekoniecznie! Owszem – ten model ma możliwość nieustannej nauki, co niewątpliwie jest sporą zaletą. Jednak generowane treści oparte są w pełni na tekstach, które zostały już do niego wprowadzone.

 

Zanim trafił do świata ludzi, naukowcy z Open AI wyszkolili go za pomocą ogromnej ilości danych pochodzących nie tylko z internetu, ale także z książek. Dzięki temu narzędzie to może być doskonałym źródłem podstawowej wiedzy, choć ma swoje ograniczenia.  Przykładowo, jeśli nie zna odpowiedzi na zadane pytanie – zmyśla. Może mieć także dostęp do nieaktualnych danych lub popełniać błędy. Zatem do każdej wygenerowanej treści przez ChatGPT warto podejść z dystansem, a najlepiej jest sprawdzić przekazane przez niego informacje w zaufanych źródłach. 

 

 

Możliwości i ograniczenia ChatGPT w programowaniu

 

ChatGPT wydaje się być przełomowym narzędziem, które otwiera nowe horyzonty w automatyzacji i efektywności tworzenia kodu. Jego zdolność do generowania, analizowania i optymalizowania kodu w różnych językach programowania czyni go niezwykle wartościowym zasobem dla programistów na każdym poziomie zaawansowania.

 

 

21506_oznaczne.jpg

 

 

ChatGPT może służyć jako narzędzie do debugowania i optymalizacji kodu. Jego zdolność do analizy istniejącego kodu i identyfikacji potencjalnych błędów lub obszarów do poprawy jest nieoceniona, zwłaszcza w dużych projektach, gdzie manualne przeglądanie kodu jest czasochłonne i podatne na błędy. Może on wskazać nie tylko błędy składniowe, ale również zasugerować optymalizacje wydajnościowe, co jest kluczowe w tworzeniu skalowalnego i wydajnego oprogramowania.

Automatyzacja rutynowych zadań programistycznych znacznie skraca czas potrzebny na pisanie standardowych fragmentów programów (od prostych funkcji i skryptów po bardziej złożone struktury danych i algorytmy).

ChatGPT może być trenowany na specyficznych przykładach kodu lub problemach programistycznych, co pozwala mu lepiej zrozumieć i wspierać unikalne wymagania danego projektu.

 

 

 

Czy ChatGPT to same zalety?

 

 

Jak wiadomo programowanie to coś więcej niż pisanie kodu. ChatGPT jest w stanie stworzyć proste programy jednak realne projekty, nad którymi pracujemy w IT są dużo bardziej złożone i wymagają dużo więcej pracy koncepcyjnej. Dodatkowo trzeba pamiętać, że to my ludzie podejmujemy decyzje, nie komputer. Przecież to my „mówimy” komputerowi, że chcemy stworzyć jakiś program, bo to my podejmujemy decyzje co w ogóle chcemy zrobić. Nie tylko musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć, ale też musimy wiedzieć z jakich technologii chcemy skorzystać. W prawdzie komputer wykonuje za nas pracę polegającą na stworzeniu kodu, ale to my rozwiązaliśmy cały problem, dając mu polecenia do wykonania. Jak wiadomo pracując nad projektami w firmie, w branży IT każdy projekt to tysiące problemów do przeanalizowania i ogrom decyzji do podjęcia (związanych z technologiami, funkcjonalnościami do zaimplementowania etc). W rzeczywistości tworzy się mnóstwo funkcjonalności, które trzeba przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach, a także połączyć je w całość.  

Warto również pamiętać, że sztuczna inteligencja rozwiązuje już rozwiązane problemy, które ktoś już wcześniej rozwiązał. Ma ogromny zasób wiedzy, jednak odpowiedzi wciąż są wypadkową różnych informacji, które wcześniej już istniały. Tworząc projekty w branży IT tworzymy często coś czego nikt inny nie tworzył, rozwiązujemy problemy, których nikt inny nie rozwiązywał. Tworzymy NOWE.

Jak napisał twórca Linuxa, Linus Torvalds: programowanie to mówienie komputerowi co ma robić.  A jak działa komputer? Komputer rozumie dwie informacje: 1 oraz 0, czyli albo coś jest albo tego nie ma. Co zatem z tego wynika? Komputer nie rozumie takiego języka jakim my się posługujemy, to co napiszemy w procesie interpretacji zawsze będzie zamieniane na zera i jedynki i to się raczej nie zmieni. Tak wiec zawsze będziemy potrzebowali tłumaczenia miedzy światem człowieka i światem komputerów.

 

 

 

Podsumowując: czy ChatGPT jest w stanie zastąpić programistów w przyszłości? 

 

Krótka odpowiedź brzmi: NIE, nie jest to prawdopodobne.

ChatGPT to nowe narzędzie, które jest wciąż udoskonalane. Na ten moment jako źródło wiedzy może zawodzić, dlatego nie należy podchodzić do jego odpowiedzi z pełnym zaufaniem. ChatGPT dobrze radzi sobie z generowaniem treści w różnych językach i formach, dlatego jest bardzo pomocnym narzędziem w pisaniu prostych, automatycznych tekstów. Jako ogromna baza informacji może stanowić także źródło wielu inspiracji i wspomóc kreatywne działania w różnych branżach oraz życiu codziennym. Warto jednak podchodzić do niego z rezerwą i dystansem, ponieważ ChatGPT nie zwalnia z samodzielnego myślenia, a jedynie wspomaga jego procesy. Sztuczna inteligencja zatem będzie jedynie pomagać programistom w programowaniu, ale na pewno ich nie zastąpi.