NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY PODATKOWE I PRAWNE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W 2025R.
Nowy rok przyniósł wiele znaczących zmian w polskim prawie. Dotyczą one wszystkich głównych podatków: PIT, CIT, VAT, akcyzy, a także podatku od nieruchomości. Pojawi się też nowy, globalny podatek minimalny (tzw. wyrównawczy) dla największych podmiotów. Co to oznacza, kogo dotyczy i od kiedy tak właściwie te zmiany obowiązują?
Kasowy PIT - nowe zasady opodatkowania w 2025r.
Jedną z kluczowych zmian w polskim systemie podatkowym w 2025r., mający istotny wpływ na przedsiębiorców, jest wprowadzenie możliwości rozliczana dochodowego od osób fizycznych według metody kasowej.
Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z tej metody? Przedsiębiorca może rozliczać PIT metodą kasową, jeśli:
jego przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1 000 000,
- jeżeli nie prowadzą ksiąg rachunkowych,
- jeśli złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20go dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.
Kasowy PIT będą mogli stosować przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:
- według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT),
- IP BOX (art. 30ca ustawy o PIT),
- podatek liniowy (art. 30c ustawy o PIT),
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).
Pamiętaj! Wybór kasowego PIT jest dobrowolny. To przedsiębiorca zdecyduje, czy ta metoda rozliczenia podatkowego jest dla niego korzystna.
Rewolucja zmian dotknęła również podatku od nieruchomości.
1 stycznia br. weszły w życie ważne dla przedsiębiorców zmiany w podatku od nieruchomości. Definicja budynku ulega stosunkowo niedużym zmianom, jednak mogą mieć one doniosłe znaczenie dla przedsiębiorców posiadających różnego rodzaju obiekty magazynowe. W założeniu celem nowych definicji i pojęć nie jest rozszerzenie zakresu opodatkowania majątku przedsiębiorców. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, w których budynek, budowla, urządzenie budowlane albo urządzenie techniczne zostanie zakwalifikowane inaczej niż dotychczas, co może spowodować zmianę wysokości obciążenia podatkowego. niedużym zmianom, jednak mogą mieć one doniosłe znaczenie dla przedsiębiorców posiadających różnego rodzaju obiekty magazynowe. Oznacza to również, że te zmiany mogą wymuszać, aby przedsiębiorcy zinwentaryzowali swój majątek, gdyż nowelizacja może mieć wpływ na zmianę ich dotychczasowego opodatkowania.
Podatek VAT w 2025 roku - rewolucja w raportowaniu.
JPK CIT to nowa struktura raportowania podatku dochodowego od osób prawnych. Na początku obejmie największych podatników – tych, których roczny przychód podatkowy przekroczył 50 mln euro lub którzy należą do podatkowych grup kapitałowych. Dane z ich ksiąg rachunkowych oraz ewidencji środków trwałych muszą być regularnie przesyłane jako JPK CIT. Dla dużych spółek oznacza to konieczność dostosowania systemów księgowych do nowych wytycznych, co będzie miało istotny wpływ na prowadzenie ewidencji i raportowanie.
Wymóg JPK CIT oznacza, że duże podmioty będą musiały przesyłać szczegółowe dane na temat swoich transakcji, zysków i strat w formie elektronicznej. Raportowanie obejmuje dwa typy plików: JPK_KR_PD, który odnosi się do ksiąg rachunkowych i rozliczenia CIT, oraz JPK_ST_KR, obejmujący ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Termin pierwszego raportowania dla podatników spełniających progi przychodowe to 31 marca 2026 roku, za rok podatkowy 2025.
Warto pamiętać, że obowiązek ten stopniowo obejmie kolejne grupy przedsiębiorstw. Od stycznia 2026 roku raportowanie JPK CIT będzie dotyczyć także wszystkich podatników zobowiązanych do przesyłania plików JPK VAT, a od początku 2027 roku obejmie wszystkich pozostałych podatników CIT.
Więcej o nowych strukturach JPK CIT znajdziesz TUTAJ
Małe firmy działające w UE będą zwolnione z podatku VAT
Od 2025 r. małe firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju siedziby, ale także w innych państwach unijnych. Firmy, które mają siedzibę w innym państwie członkowskim UE, będą mogły uzyskać zwolnienie z VAT w Polsce. Natomiast polskie firmy, które prowadzą działalność w innych krajach członkowskich UE, będą mogły skorzystać ze zwolnienia na warunkach przewidzianych w tych krajach. Firmy będą mogły z tego zwolnienia skorzystać jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
całkowita roczna wartość dostaw towarów i świadczenia usług dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium UE, z wyłączeniem podatku od wartości dodanej, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju, z wyłączeniem podatku (roczny obrót na terytorium UE), nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro;
wartość sprzedaży u tego podatnika, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200 000 zł;
podatnik nie dokonuje na terytorium kraju określonych w ustawie dostaw towarów ani świadczenia usług.
Ważne! Dla firm rozpoczynających działalność limit jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie roku.
Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025r.
Zmienił się limit przychodów zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoby fizyczne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie będą prowadzić księgi rachunkowe jeżeli ich przychody netto za 2024r. osiągną co najmniej równowartość 2,5 mln euro, a nie jak obecnie 2 mln euro.
Nowe limity będą miały zastosowanie do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r., przy czym na potrzeby ustalenia spełnienia warunku uwzględniane będą przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów osiągnięte w poprzednim roku obrotowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2023 r.
Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych przeliczany jest na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy. Kwota zobowiązująca do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 r. wynosi:
2 500 000 euro x 4,2846 zł/euro = 10 711 500 zł
Zatem jeżeli przychody za 2024 r. wyniosły co najmniej 10 711 500 zł przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia ksiąg rachunkowych w roku 2025
Pamiętaj! Wybór odpowiedniego dostawcy ERP i dobrze dobrane oprogramowanie nie tylko ułatwi dostosowanie się do nowych przepisów, ale także zapewni sprawne zarządzanie procesami księgowymi.
(źródło: poradnikprzedsiębiorcy.pl, gov.pl)